Tavaly nyár óta folyó feltárásokon eddig több mint 3700 középkori sír került napvilágra a perkátai ásatásokon, de a munkák végére a feltárt sírok száma becslésünk szerint 4100-5000 körül lesz. Ahogy arra a cikk első részében is utaltunk, az eddigi adatok alapján is megállapítható, hogy e vonatkozásban is igen összetett, több temetőt magában foglaló rendszerről van szó.
Aranyozott ezüst lemezveret Szűz Mária ábrázolásával
A templom és a templomkörüli temető (3. temető) feltárásának a kezdetén derült ki, hogy egy korábbi, az észak-déli irányban mintegy 120 m hosszú soros rendezésű temető húzódik a későbbi sírok és az épületek alatt. Ez a temető ráadásul szintén két részre bontható. Egy, egy rétegű egyenes sírsorokba rendezett részre (1. temető), és egy, a templom körüli temető árkainak ívét követő sírsorokból álló részre (2. temető). Ez utóbbi az egyenes sírsorokból álló rész fölött létesült, de csak a templom körüli temető nyugati oldalán.
A korábban induló soros temető (1-2. temető) és a templomkörül temetkezések (3. temető) sok szempontból különböznek egymástól, ugyanakkor biztosan kijelenthetjük, hogy bizonyos időszakokban mindegyiket egyszerre használták, miközben a soros temető bizonyos részeire már ráépül a falu is.
Gyermekkel együtt eltemetett pár |
Az 1. sz. soros temetőben a keresztény szertartás szerinti nyugat-keleti tájolású földi maradványok mellett csak ritkán találunk valódi mellékleteket, vagyis kifejezetten túlvilágra adott tárgyakat. A leletek ékszerek, a haj- és ruhaviselet részei (pl. s-végű karikák, gyöngyök), nagyon ritkák a halotti obulusok.
S végű karikák |
A legkorábbi sírokat még a honfoglalókat idéző késő 10. századi verettípusok (pl. kéttagú csüngők), spirálcsüngős karikaékszerek és állatfejes karperecek jellemzik. Az éremmel keltezhető sírok közül a legfiatalabb sírt III. István (1162-1172) pénze keltezi.
Kéttagú csüngők |
Magában a templom körüli temetőben is több periódus különíthető el. Vélhetően ide sorolhatjuk már a temetőárok ívét követő sorokból álló Árpád-kori 2. sz. temető sírjait, melyek ugyancsak igen leletszegények, s ebben is az s-végű karikák dominálnak. Fontos különbség azonban az 1. temetőhöz képest, hogy az érmék között II. Géza (uralk.: 1130-1161) érméi túlsúlyban vannak.
Árpád-kori fülbevaló |
További érdekesség, hogy a templom körüli temetőt övező árok külső oldalán, a templomtól délnyugatra egy a templom körüli temető sajátosságait (sokszoros egymásra temetkezés) mutató rész körvonalazódik.
Többszörös egymásra temetkezés nyomai |
A 3. temető már a kunokhoz köthető: itt az eltemetettek mellé – más középkori falusi temetőkkel ellentétben – viszonylag sok mellékletet helyeztek. A sírok itt is nyugat-keleti tájolásúak.
Nyugat-keleti tájolású kettős temetkezés |
Az elhunytakat koporsóba (vörösfenyő) temették, melyeknek maradványait több esetben megtaláltuk: faszövetet, koporsókapcsot, koporsóvasalatot, koporsószeget. Megfigyelhető volt a fejpárna használata, illetve a holttest vászonanyaggal való betekerése egyes esetekben.Gyakorinak mondható a pénz sírba helyezése, melyet különböző formában tettek az elhunyt mellé (szájába, kezébe, ritkábban a lábára). Több esetben megfigyelhető volt növényi magvak előkerülése a sírokból, elletve néhány esetben állatcsontok is kerültek elő (pl.: két lefejezett szárnyas).
A temető részlete a levegőből |
A tárgyi, főleg ruházathoz köthető mellékletek közül nagy számban kerültek elő az aranyozott ezüst préselt lemezveretek, amelyek díszítése gyakran antik-ókori előképekre vezethető vissza: griff, sárkány, kutya, oroszlán, hárpia stb., illetve a kunok emlékanyagaként számon tartott feliratos, öntött, kerek övcsatok, illetve a felhúzott lemezgömbös fülbevalók, gyönggyel varrott tarsolyok.
Aranyozott ezüst lemezveret |
Gyönygökkel kivart tarsollyal eltemetett holttest |
Az ékszerek szintén nagy száma különösen az ezüst gyűrűkben mutatkozik meg leginkább, melyek közül jobbára monogramos, kerek, lemezfejes, pánt-, ill. huzal gyűrűk kerültek elő. Övveretek közül egy esetben találtunk csontból készültet, a többi kerek, vagy négyzetes lemezveret volt.
Pecsétgyűrű |
Övcsatok |
A templom körüli temetőbe a 16. század első harmadában temetkeznek utoljára bizonyítható módon.
A fenti különbségek alapján jól kimutatható, hogy valójában két, illetve három temetőről beszélhetünk, amelyek azonban egy és ugyanazon helyen voltak és egymásnak folytatásai, sőt bizonyos időszakokban kortársai is. Elsőként a kora árpád-kori köznépi alaplakosság egyenes sírsorokból álló temetője (1. temető) létesült, esetleg még a 10. század utolsó évtizedeiben, amelyet aztán – miközben még használták – átalakítottak egy templom körüli temetővé (2. temető). E vélhetően a 13. századig működő temetőt „örökölték meg” a betelepített kunok, akik a templomot megerődítették, és ezáltal leszűkítették a temető területét (3. temető).
A kunok fokozatos asszimilációja után (a legkésőbbre keltezhető sírok leletanyaga már nem mutat kun sajátosságokat) pedig úgy tűnik, a 15-16. századra újra „elmagyarosodik” a temető és a feltöltött erődárok területére is újra kiterjed.
Fülbevalók a kun temetőből |
Érdekes kérdés, hogy mindez kimutatható lesz-e majd antropológiai szempontból is. Sőt mindezen túl a „kun időszakban” az esetleg helyben maradt lakosság nyoma azonosítható lesz-e.
Kardvágás nyoma egy koponyán |
A kun örökség mellett e temető-együttes más régészeti kérdések szempontjából is kiemelten fontos. Árpád-kori régészetünk egyik nagy alapproblémája ugyanis templom körüli temetőink kialakulása. Alapvetően két temető típus ismert az időszakból. Egyikük a még 10. századi hagyományokon nyugvó ún. „soros köznépi temetők” köre. Ezek léte Szent László és Könyves Kálmán király koráig általános, bár némelyikük használata még a 12. század második felében is kimutatható.
A másik alaptípus a 11. század első felétől kialakuló, az ország kereszténnyé válása jegyében emelt templomok körül létesült temetők köre, melyek az idő előre haladásával mindinkább kiszorították a korábbi „soros” formát. Orosháza-Rákóczi telep (Gellértegyháza, Békés m.) kapcsán Szőke Béla vetette fel elsőként, hogy egy átmeneti „vegyes” típussal is számolnunk kell. Nem zárható ki, hogy egyes, még a 10. században induló soros temetőkben is sor került templomok emelésére, melyek körül a temetkezések - idővel, spontán módon - templom körüli temetővé fejlődtek. A problémafelvetést megalapozó gellértegyházai temetőről azonban (Dienes István kritikai elemzése nyomán) kiderült, hogy mégsem tekinthető e lehetőség bizonyítékának.
Ülő pozícióban eltemetett holttest |
Ennek ellenére az utóbbi években mind több lelőhelyen merül fel a lehetőség, de kellő bizonyíthatóság nélkül.Ezzel függ össze, hogy a legújabb, „szkeptikus” vélekedés – a kánonjog elvi előírásaiból kiindulva – lényegében kizárja, hogy olyan helyen, ahol korábban pogányok nyugodtak, templomot (s így körülötte temetőt) létesítettek volna. Ha mégis, azt kizárólag a korábbi sírok teljes eltűntetésével valósíthatták meg. Ebből következően az átmeneti Gellértegyháza típussal nem számolhatunk, legfeljebb a két temető „egymás mellettisége” képzelhető el. Vagyis hiába bukkanunk olykor Árpád-kori templomaink feltárása során olyan 10/11-12. századi temetkezésekre, melyeket a falalapozások pusztítottak el vagy bolygattak meg: ezeket nem igazán tekinthetjük a templom körüli temetőt megelőző soros temető nyomának, azok alighanem egy Szent István törvényeiből ismert kisebb alapterületű fatemplomhoz tartozó temetkezések. A Perkátán észlelt temetőszerkezet azonban – úgy tűnik – arra vall, hogy a valós élet akár felül is írhatja a „papírformát”, s továbbra sem vethető el kategorikusan a „Gellértegyháza-típusú” temetők léte, még ha éppen a névadó lelőhely nem bizonyult annak. A Szent Gellért-legenda mindenesetre megengedi a feltételezést.
„….a püspök elment a szerzeteseivel az egyházmegyéjét meglátogatni, és felszentelni azok temető helyeit, akik templomokat akartak építeni…”
Szent Gellért püspök nagy legendája
Kovács Loránd Olivér - Ács Zsófia - Dávid Áron - Hatházi Gábor
A terepi tárgyfotók: Sándor Lajos, légifótó: Rákóczi Gábor
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
RMaria 2010.10.21. 09:51:46
jakab01 2013.08.28. 12:37:40
www.kepfeltoltes.hu/view/130828/8538814671_www.kepfeltoltes.hu_.jpg