Május elején került fel az Magyar Tudományos Akadémia Régészeti Intézetének megújult honlapjára Raczky Pál, az ELTE Régészettudományi Intézete igazgatójának és Bánffy Eszternek, az MTA Régészeti Intézete munkatárásnak írása, Múltunk jövőjéről - Régészeti örökségünk sorsáról - címmel. A cikk elsősorban a régészeti örökségvédelemmel kapcsolatos jogi szabályozásról szól és javaslatot tartalmaz ennek egyfajta új pénzügyi és jogi alapokra helyezésről.
Az írás, amely áprilsban a Népszabadságban is megjelent, Régészek - örökségünk sorsáról címmel (nyomtatásban) rövidebb formában, számos olyan témát érint, amely az itteni vitákban is többször felmerült. Biztosak vagyunk benne, hogy írói kíváncsiak a javaslataikkal kapcsolatos véleményekre és szívesen látják majd akár itt, akár az MTA oldalán az érdemi hozzászólásokat.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
bloggerman77 2009.05.24. 21:15:16
Példaként említhetem, hogy budapest egyik legjelentősebb árpádkori lelőhelye felett lakom - ami egyetlen régészeti adatbázisban sem szerepel!
Először és utoljára 1892-ben ástak itt, és bár azóta több szorványlelet is előkerült (pl. az 1930-as években egy drágakövekkel díszített arany ereklyetartó mellkereszt, tehátegy földesúri udvarház is biztosan lehet a föld alatt, mint erre a helyi népi hagyomány is utal), a lelőhely nincs régészeti kataszterben, és ez lehetőséget ad a beruházóknak, hogy ész nélkül építsenek mélygarázsos társasházakat.
Mikor az önkormányzatnál próbáltam jelezni a dolgot, csak a vállukat vonogatták, hogy nem tehetnek semmit, mert a lelőhely ugye hivatalosan nem létezik...
Egyszóval tényleg kéne valamit tenni.
(Azt meg már zárójelben jegyzem meg, hogy a szomszédos kerületben viszont nyilvántartott lelőhelyen nem végeztek előzetes felmérést a mélygarázs építés előtt, pedig avar- és honfoglaláskori, kataszterbe felvett lelőhelyekről van szó...)
Etzilbvrg 2009.05.24. 23:23:41
- a Budai Vár falának;
- a győri Széchenyi tér;
- az albertfalvai kamu nyári sípálya (gyakorlatilag a 4-es Metro medőjének lerakója)
stb., stb., stb. ügyében.
Ezt a rablógödrös motívumot kicsit már unom. A 88. aspektusból is szájba rágva meg pláne. Szívesebben olvasnék a fentiekről.
A Széchenyi téri eset kapcsán is biztosan kiderül majd, hogy a "betegtologató" a hibás.
Lassányi Gábor 2009.05.25. 16:18:13
Ha egy ismert lelőhelyen sikeres ásatás is volt és szórványos régészeti emlékek is előkerültek, nagyon meg lennék lepve, ha nem szerepelne a régészeti nyilvántartásban nyilvántartott lelőhelyként.
Budapesten dolgozóként, kérlek, küld már el, akár privátban is, vagy a blog címére, hogy melyik területre gondolsz, már csak a zárójeles mondat miatt is!
Köszönettel:
LG
bloggerman77 2009.05.25. 17:13:02
Lassányi Gábor 2009.05.25. 17:30:52
Megjött, nagyon köszönöm a hasznos infókat!
Karikásostor · http://sirasok.blog.hu/ 2010.01.13. 10:34:31