Az ember általában nem hatalmas, rusztikus kőfalakat nézegetni utazik Itáliába. Amikor idén nyáron Latium egyik, Rómától mindössze 70 kilométerre délkeletre fekvő hegyi kisvárosába vezetett utam, nagy meglepetéssel néztem a város bejáratánál a Alatri Città dei Ciclopi - Alatri, A küklopszok városa feliratot.
Ahogy azonban a fellegvár tövében felpillantottam az ókori falakra, és az azokban kialakított archaikus kapukra, fantasztikus látványban volt részem. Ezek ugyanis hatalmas, durván csiszolt, szabálytalan kőtömbökből épültek, valóban úgy, mintha egyszemű óriások dobálták volna őket egymásra.
Az Alatriban és a környék fellegváraiban található kükloptikus falak, amelyek külsőre hasonlítanak a Mükénében, vagy Kis-Ázsiában jó ezer évvel korábban épült erődökhöz, meglepően későiek, talán a Kr. e. 4. századra, vagy egyes vélemények szerint, még későbbre, a Kr. e. 2. századra datálhatóak.
De kik építették ezeket a monumentális védműveket?
A Rómától délkeletre fekvő hegyvidéket az ókorban főleg pásztorkodással foglakozó hegyi törzsek népesítették be, akik az általános és elég rosszmájú római vélekedés szerint meglehetősen intim viszonyt ápoltak állataikkal.
Ezek közül Alatriban és környező hegytetőkön, egy hernicusoknak nevezett itáliai törzs élt. A hernicusok városait a legendák szerint maga Szaturnusz isten alapította az aranykorban. A szabell nyelvet beszélő törzs már nagyon korán, a Kr. e. 5. század elején szövetségre lépett az akkor még csak regonális befolyással bíró Római Köztársasággal.
Alatriban, ókori nevén Alatriumban - pompásan díszített etruszk stílusú templom épült, amelynek rekonstrukciója és színesen festett terrakotta díszei ma Rómában, a Villa Giuliában csodálhatóak meg.
A hernicus városok egy része azonban a Róma és a dél-itáliai szamniszok között folytatott második háborúban, Kr.e. 306-ban elkövette azt a hibát, hogy a szamniszok mellé állt. Erre válaszul Quintus Marcius Tremulus római konzul egy gyors háborúban elfoglalta az ellenséges településeket. Az átpártolt városokat, köztük a legnagyobbat Anagnit (Anagniát) megfosztották függetlenségétől, de a Rómához hűek megtarthatták jogaikat.
A gyorsan növekvő Róma, azonban viszonylag hamar megbocsátott a törzs lázadozó részének is. A Kr. e. 2. századra a birodalom teljesen magába olvasztotta a vidék szabad lakosait, teljes jogú római polgárként .
A hegyi városok a római császárok, többek között Marcus Aurelius kedvelt üdülőhelyévé váltak a későbbiekben, ahova elvonulhattak az Urbs elviselhetetlen nyári forrósága elől.
A hatalmas falakról a középkorban pedig már azt híresztelték, hogy azokat egyszemű óriások, küklopszok építették és gondoskodtak arról, hogy a fellegvár kissebik kapuja feletti kőbe faragott hatalmas termékenység szimbólumot kivéssék.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Agyagtábla · http://agyagpap.blogspot.com 2008.08.13. 13:11:27
Egy lényegtelen pontosítás: nem mondanám, hogy a hernicusok "a latinnal igen közeli rokonságban álló nyelvet" beszéltek. Bár sokáig azt hitték, hogy a hernicusok írástudatlanok voltak (merthogy nem voltak felirataink, amelyek a nyelvüket bemutatták voltak, csak néhány kétes értékű glossza), a kilencvenes évek elején Anagniában egy szentély feltárása során végre előkerült négy hernicus felirat, amiből kiderült, hogy a hernicus egy szabell nyelv volt, vagyis az italicusok pont másik ága, mint a latin-faliscus, s azok eléggé eltérnek a latintól. Pl. az egyik hernicus felirat így hangzik: "c. titieis esu", ez latinul kb. "C. Titii sum" lenne, a különbség jól látható. Hogy a szabellen belül pontosan mi volt (van aki szerint oszk, van, aki szerint önálló), az már vitatott.
Karikásostor · http://sirasok.blog.hu/ 2008.08.13. 16:46:14
Ki is javitom a szövegben, ne maradjon benne téves információ.
Karikásostor · http://sirasok.blog.hu/ 2008.08.13. 16:50:47
A szabellekhez hivatkozott wikipédiás szócikk nagyjából rendben van?
Agyagtábla · http://agyagpap.blogspot.com 2008.08.14. 01:41:57
CSIK JENŐ 2008.08.16. 02:03:32
Etzilbvrg 2008.08.16. 09:57:41
TANÁCS:
ha legközelebb lát valami érdekeset a maps.google.com/ , akkor használja a LINK-képző funkciót, és a quasi koordináták ismeretében !inkább! privát e-mailben írja meg a blog szerkesztőinek észrevételét.
dengisz 2008.08.16. 17:50:54
Az szerintem nem római amfiteátrum, már ha egyre gondolunk, ott az M3-as fölött, mindenesetre fantasztikus látvány! Erdőben van. Megérne egy szondázó ásatást.
CSIK JENŐ 2008.08.18. 10:40:18
CSIK JENŐ 2008.08.19. 18:43:41
Karikásostor · http://sirasok.blog.hu/ 2008.08.19. 23:30:38
Köszönjük, kedves bíztató szavait!
Ezzel együtt is nekem, ahogy néhány szerzőtársamnak is, tudatos döntésünk, hogy írásainkat, adott esetben egy választott nicknév alatt tesszük közzé.
Ennek számos oka lehet.
Én például csak saját, elsődleges kutatásaimról szeretek saját nevem alatt írni.
CSIK JENŐ 2008.08.21. 21:15:08
Obolus 2008.08.22. 11:14:01
Ezt a nagybetűs írást, már tényleg illene elfelejteni, olyan mintha ha folyton ordibálna.