Nagyon jó volt néhány napja olvasni azt a hírt, hogy egy gyulai civil szervezet - helyi gazdákkal összefogva - céljául tűzte ki a város határában található kunhalmok megmentését. A kezdeményezéshez a végső lökést az adta, hogy az év elején, a város környékén egy új földtulajdonos, útépítés miatt, egyszerűen eldózerolt egy halmot.
A Kunhalmok
A köznyelvben és a természetvédelmi törvényben kunhalomnak nevezett képződmények, az alföldi táj jellegzetes, emberi tevékenység által létrejött kiemelkedései. Legtöbbjük, 20-50 méter átmérőjű, 5-10 m magas. (Természetesen hasonló funkciójú eredetű, mesterséges dombok a Dunántúlon is megtalálhatóak.)
Az Illyés Gyula
A halmok jelentős része sírdomb (ezeket kurgánoknak is hívják), amelyeket bronz- és vaskori, vagy népvándorlás kori temetkezések fölé emeltek, de néhányuk a valószínűleg valóban Árpád-korban letelepedett kunokhoz köthető.
A dombok másik része az emberi települések évszázadok alatt felhalmozódott maradványait rejtik. Ezekre a régészek elsősorban a közel-keleti ásatásokon használt arab tell (domb) elnevezést használják. A tellek úgy keletkeztek, hogy a települések vályogból és fából készült épületeit - az áradások által kevésbé érintett helyeken - a korábbi összedőlt, lerombolt, leégett épületek maradványain vagy törmelékhalmokon építették újra számos alakalommal. A legkorábbi tellek a neolitikum korából származnak, de számos bronzkori tell is található Magyarországon. A halmokon később a középkorban gyakran falusi templomok épültek. Ezeken kívül földterületeket kijelölő határdombok és őrdombok is ismertek.
Bár a halmok természetvédelmi és régészeti védettség alá esnek, a gyakorlatban sokuk művelés alatt áll és így folyamatosan pusztul, nem egy esetben pedig maguk a földtulajdonosok hordanak el belőle építkezéshez anyagot.
A történelmi Magyarország területén mintegy 40.000 ilyen mesterséges halom állhatott.
Alt Norberttől, az Akciócsoport a Gyula környéki kunhalmok megmentéséért nevű társaság képviselőjétől megtudtam, hogy most első lépésben négy, még viszonylag jobb állapotban megmaradt város környéki halom megóvásra koncentrálnak.
Már most sikerült a Sió halom nevű hely tulajdonosával megállapodniuk, hogy azt kiveszik a művelésből és visszaállítva az eredeti növényzetet, megállítják annak erózióját, és hasonlót terveznek három további halom esetében is.
Biztos vagyok benne, hogy a törvényi védelem mellett csak ilyen civil összefogással és ismeretterjesztéssel lehet hatásosan megóvni kulturális-régészeti emlékeinket. A gyulai civilek céljainak eléréséhez nagyon sok sikert kívánok!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Etzilbvrg 2008.12.29. 08:51:04
A célzott tájékoztatókból sosem elég. Ezeknek van értelme, s nem a "Mókus örs"-nek szóló és bárgyú színvonalú általános brossúráknak.
Érdeklődve várom pl. a fémkeresőzésről szóló tájékoztatót... :D
jakab01 2008.12.29. 09:39:48
a "fémkeresőzésről szóló tájékoztató" alatt mit értesz? Lesz valami hivatalos, vagy az egyik fórumon készülő ajánlásra céloztál?
Bármelyik is, türelmetlenül várom.
Etzilbvrg 2008.12.29. 11:37:38
Talán a készítők hamarosan közzétesznek egy vállalható és tartható végső időpontot.
Karikásostor · http://sirasok.blog.hu/ 2008.12.29. 11:45:15
Az anyag, amely elsősorban egy ajánlás az etikus keresőzéshez és szórványleletek dokumentáláshoz, valamint a zárt leletegyüttesek kezeléséhez jogi háttérrel most karácsony előtt előtt elkészült végleges formában.
Terepjárótól úgy tudom hamarosan felkerül egy nyilvános oldalra szövegesen és pdf-ben is és akkor itt is belinklejük.
Iovianus 2008.12.30. 12:02:58
Nagyon örülök az ilyen kezdeményezésnek, bár csak több ilyen lenne! Lehet tudni valamit ennek a jogi hátteréről?Vagy ez csak magánakció jellegű? Annyi mindent lehetne védeni, lenne mire felhívni a figylemet.
Az tényleg igaz, hogy a gazdák nemcsak a kunhalmokat, lelőhelyeket de még az utat is beszántják...
Kíváncsi vagyok arra a keresős írásra is. Gondolom a jogi háttér nem változott mellé, még mindig tilos nem?
üdv.
jakab01 2008.12.30. 12:47:20
A fémkeresőzés soha nem volt még betiltva Magyarországon, viszont szigorúan van szabályozva és nem elég egyértelműek a törvényeink. Ezért van belőle egyfolytában vita. Ráadásul a lelőhelyek nem publikusak, így akaratlanul is beszaladhat egy keresős a sűrűbe.
jakab01 2008.12.30. 12:54:40
xy fórumon felmerült, hogy a KÖH honlapján erősen megcsonkították a kiemelten védett lelőhelyek listáját. Csak egy töredéke van fent, a javát levették a listából.
???????????
Iovianus 2008.12.30. 13:09:27
A reklámot félretéve, melyik az a xy fórum? Kíváncsi lennék rá ha lehet.
jakab01 2008.12.30. 13:20:09
Iovius 2008.12.30. 13:34:22
Emlékezzünk csak a Seuso kincset hajdan látó atyafiakra. Némelyik még beszélni sem tudott. Ilyen tájjellegű egyedekkel akartak pert nyerni? Nem csoda, hogy a biró mielőbb szabadulni akart a látásuktól.
Dániában az egyszerűnek mondott, ám közvetlen és távolabbi környezetére tudatosan figyelő, hazaszerető gazdák, azonnal szólnak az illetékes múzeumnak ha tárgyat, objektumot találnak a földjükön. Büszkék arra, hogy a földjükön emlékek vannak.