Az ELTE és a Bolognai Egyetem közös expedíciója 2007 és 2008 nyarán gazdag Kr. e. 2. - 1. századi temetőrészletet tárt fel a Verona közelében található Povegliano-Veronese település területén.
Az Adige és a Mincio folyók között elterülő veronai síkság határzónának számított a venétek és az Észak-Itáliában megtelepedett kelták között. Az 1980-as években megindult régészeti kutatásoknak köszönhető, hogy a terület hovatartozása az utóbbiak, a kelta cenomanusok javára dölt el.
A cenomanusok a Kr.e. 4. század elején az ún. történeti kelta vándorlás során érkeztek Észak-Itáliába, s lettek – Polybios szerint – az insuberek, ill. a venetusok szomszédai. A népcsoport őshazája, ha hihetünk Liviusnak, Galliában keresendő, ahol Caesar is ismert hasonló nevű törzset, a Loire és a Szajna között, a Sarthe folyó medencéjében (a mai Le Mans).
1: Verona 2: A lelőhely |
Olasz-magyar ásatások Észak-Itáliában
Az ELTE és a Bolognai Egyetem közös feltárását Fábry Nicola és Szabó Dániel vezette, Daniele Vitali és Szabó Miklós professzorok szakmai felügyelete alatt. A két egyetem régészeinek együttműködése nem újkeletű, több, mint 2 évtizedes bibractei (Le Mont Beuvray, Franciaország) és a sajópetri-i kelta temető feltárásakor elvégzett közös kutatómunka előzte meg.
Mai ismereteink szerint a La Tène-kultúra jelenléte a cenomanusok területén a Kr.e. 4. század végétől mutatható ki. A Kr.e. 2. században a cenomanusok anyagi kultúrája a Rómához fűződő privilegizált kapcsolatok jóvoltából nemcsak átalakult, hanem gazdagodott is. A La Tène-formák (fegyverzet, ékszerek) megőrzése mellett egyre nagyobb hangsúlyt kapott a római komponens. S ez az a pont, ahol a poveglianoi ásatás eddigi ismereteinket jelentősen gazdagította.
A La Tène kultúra
A késő vaskori kelta La Tène kultúra (Kr.e. 450 - Kr.e.1) névadó lelőhelye a svájci Neuchâtel-tó északi partján található. (Itt nyílt 2001-ben, a többek között, a korabeli feltárás leleteit is bemutató Laténium Múzeum. Hordozói, akiket az antik források keltoi vagy galli néven említenek, a nagy kelta expanzió idején Spanyolországtól a mai Törökországig megtalálhatóak voltak. Ennek során, a Kr.e. 4. század elején, érkeztek a mai Magyarország területére is. A La Tène-kor késői szakasza, melybe Povegliano arisztokrata sírjai is tartoznak, hozzávetőleg a Kr.e. 2. század közepétől és a Kr.e. 1. század végéig tartott.
A feltárt sírok közül, méretét és gazdagságát tekintve 6 hamvasztásos, késő La Tène (Kr.e. 2.-1. század) temetkezés emelkedik ki. A sírok észak-déli tájolásúak és szögletes, 2 x 3-4 méteres sírgödör jellemzi őket. A tárgymellékletek száma némelyikben megközelíti a 150 darabot.
A agyagedények közé helyezve kerültek elő a talán leglátványosabb leletek: a több, mint 2000 földben töltött év ellenére is szinte tökéletes állapotú bronzedények: vödrök (szitulák), nyeles serpenyők (paterák) és ivóedények.
Legtöbbször a sír északi vagy déli végében kerültek elő hamvasztott emberi maradványok. A csontok között Pó-vidéki bronz pénzek és Köztársaság-kori ezüst denáriusok, valamint La Tène-fibulák (ruhakapcsoló tűk) feküdtek. Az eltemetettek nemét, az individuumok számával egyetemben, az antropológiai elemzés fogja megállapítani. Az azonban jelzés értékű, hogy mindegyik nagy sírból került elő fegyverzet. A La Tène-típusú vasfegyvereket egymásra helyezve tették be a gödörbe, s a rajtuk látható égésnyomok azt bizonyítják, hogy megjárták a halotti máglyát. A kard több esetben rituálisan meghajlítva került a lándzsák és a pajzsdudor mellé.
Érdekesség, hogy két sírból is került elő vas sarló. Szintén izgalmas és ritka lelet a poveglianoi 24. sírban feltárt bronzmérleg, mely kis mérete folytán elsősorban értékes fémek, pénzek mérésére szolgálhatott.
2009-ben a lelőhelyen a feltárásások folytatódnak. Az ásatások további célja a temető teljes feltárása, melyet ezután a leletanyag feldolgozása és tudományos publikációja követ.
A feltárásról hosszabb cikk olvasható az Ókor folyóirat 2008/3. számában.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
bucsin · http://bicig-bithe.blog.hu/ 2009.03.24. 22:03:18
"A kard több esetben rituálisan meghajlítva került a lándzsák és a pajzsdudor mellé."
mit jelent, hogy rituálisan meghajlítva? miért?
a középső kép közepén khm, van egy elég érdekes alakú valami :)
bzzuspajk · http://worldmusic.blog.hu/ 2009.03.24. 22:58:00
G.d.Magister · http://laudator.blog.hu/ 2009.03.24. 23:56:45
Nagyon szeretem a régészek találékony észjárását, amikor egy lelettel kapcsolatban szinte mindenből tudnak következtetni vmire!
"A kard több esetben rituálisan meghajlítva került a lándzsák és a pajzsdudor mellé."
A pajzsdudor ("umbo") vajon szintén római hatást jelez, mint a denariusok?
hphp 2009.03.25. 16:01:52
Etzilbvrg 2009.03.25. 19:11:46
Ismervén a letűnt korok emberének babonás félelmét, azt sem szabad számításon kívül hagyni, hogy erre a halott visszatérésétől való félelem is motíválhatta, SŐT!
A babonák, hiedelmek létezését a különböző temetkezési testhelyzetek is alátámasztják (pl. arccal lefelé), szerintem.
tony84 2009.03.28. 10:52:52