A különböző kultúrákból a régmúlttól egészen napjainkig számos példát említhetünk arra, hogy az emberek miképp változtatják, alakítják testüket, egyes testrészeiket. Közismert bizonyos afrikai törzseknél az ajak és a fülcimpa óriásira tágítása, vagy a kínai nők lábfejének lekötözése, ahol a csontok eltörésével tovább fokozták a láb méretének csökkentését. A test megváltoztatása egyes esetekben nem egyszerűen divat, hanem a törzsi vagy a társadalmi réteghez tartozást is szimbolizálja, ezért a rendkívüli fájdalom (pl.: a bőr több száz helyen való bemetszése) és az állandó életveszély (pl. a nyak mesterséges megnyújtás) is elfogadott.
Jelen, fejlettnek nevezett kultúránkban is egész sor példa ismeretes, a hétköznapi sminkeléstől, a hajfestésen és a tetováláson át a változatos helyekre beültethető szilikon implantációkig. Ezekben az a közös, hogy mind a test, a küllem megváltoztatására irányulnak. A történeti korokban élt emberek maradványain megfigyelhető mesterséges testformázások közül az egyik legkülönlegesebb az agykoponya torzítása.
A mesterséges koponyatorzítást több, egymástól jelentős földrajzi távolságra fekvő és különböző történeti korokban élt népességeknél is megfigyelhetjük. Az egykori dél-amerikai indián törzseknél a koponyatorzítás módjai annyira különböztek egymástól, hogy a torzított koponya alapján a törzsi hovatartozás egyértelműen eldönthető. A raktározott csontanyag mennyisége alapján világszerte irigyelt hazai embertani gyűjteményekben is szép számmal találunk torzított koponyákat.
A legkorábbi torzított koponyák feltehetően őskoriak, de a Kárpát-medencében előforduló mesterségesen torzított koponyák döntő többsége jóval későbbre, a Krisztus utáni 5-6. századra datálható. Ez a népvándorláskor eleje, amikor germán törzsek érkeznek a Kárpát-medencébe. E germán népeknél – elsősorban a gepidáknál – megfigyelhető koponyatorzítás módszere a következő volt:
Fiatal gyermekkorban, nem sokkal a születés után az agykoponyát erős textilcsíkokkal – amelyet a kutatók bandázsnak neveznek – pólyálták be. Leggyakrabban két, egymásra csaknem merőleges szorítókötést alkalmaztak. Az egyik a homlok felső harmadától futott egyre szélesedően a tarkón át a nyakszirt felé. Ennek a kötésnek köszönhetően az agykoponya csúcsosan felfelé és enyhén hátra növekedett. A másik kötés a koponyatetőn át futott keskeny sávban a horizontális bandázsig. Egyes esetekben egyenesen az áll alatt kötötték meg. Erre az utóbbi rögzítésre utal a mesterségesen torzított koponyák egy részénél megfigyelhető rágóizületi gyulladás. Amíg a horizontális bandázs feladata a koponya felfelé és kissé hátra elnyúló növekedését biztosította, addig a vertikális bandázs a horizontális bandázs helyben tartásáért volt felelős, de hatására a fejtetőn egy enyhe árok alakult ki.
Gyermekkorban az agyvelő növekedése az agykoponya növekedését eredményezi, de a pólyának köszönhetően ez csak egy irányba, felfelé és kissé hátra történhetett. Felnőtt korra ezzel a módszerrel a normális koponyaformától jelentősen különböző fejformát lehetett elérni. A jobb eredmény érdekében a koponyatorzítást minél fiatalabb korban kellett elkezdeni, mert a felnőtt életkor elejére az agy növekedése befejeződik és ekkor a koponya már nehezen formálható.
A koponyatorzítás nem járhatott tömegesen komoly és hátrányos élettani következményekkel, ezt talán az bizonyítja leginkább, hogy a germánkorban széles körben elterjedten alkalmazták. A férfiak és a nők maradványai között egyaránt megfigyelhető. Sőt e divat úgy elterjedt a germánok egyik csoportjánál ti. a gepidáknál, hogy nemcsak a legfontosabb központjaikban, hanem a szállásterület perifériáján a néhány síros kis temetőkben is fellelhető.
Az elég bizonyos, hogy e divatot a hunok exportálták Közép-Ázsiából. A hunok embertani képe ugyancsak kevéssé ismert a vizsgálható hun koponyák alacsony száma miatt, az azonban elfogadott, hogy vezetőrétegük nagyrészt mongolid volt. A kis számú ismert hun koponya közt szintén előfordul a koponyatorzítás. A nyugat felé nyomuló hunok legyőzték a germán törzseket, azok vezetőit házasságok révén integrálták és a germán harcosok a hun hadsereg részévé váltak.
Kézenfekvő az a feltevés, hogy a germánok, a fölöttük uralkodó hunok divatját is követték. Nem hagyható figyelmen kívül az a tény, hogy a koponyatorzítás az arckoponya laposodásával, a homlok lapulásával jár és az europidok koponyáit kissé mongoloid vonásúvá teszi. Az ilyen pszeudomongoloid koponya tulajdonosa mongoloidnak tűnhetett és ez a mongoloid hunok fennhatósága alatt élőknél akár hun felmenőt is sejtethetett. Ennek előnye szintén kézenfekvőnek tűnik, ez azonban az embertan módszereivel már nem bizonyítható, ezért további spekulációkba nem is bocsátkoznék.
A koponyatorzítás területén külön érdekességnek számítanak azok a leletek, amelyek a germánkor előttiek illetve utániak. A szarmatakori koponyatorzítás gondolatát még a régészek egy része elutasítja, de Hajdu Tamás antropológussal nemrég összegyűjtöttünk és leírtunk néhány olyan torzított koponyát, amely a régészeti datálása szerint szarmatakori. Az aquincumi Gázgyári római kori köztemető vizsgált hatszáz sírja között is találtam egy, a Kr. u. 3. századra datált sírt, amelyikben a nyakszirtcsont alakja koponyatorzításra utal. A töredékes koponya többi része nem vizsgálható, ezért az eset e témában nem lehet perdöntő. Ellenben a Budapesten, a Csúcshegy oldalában egy, már ezen a blogon is bemutatott Kr. u. 2.-3. századi temetkezés is bizonyíték lehet a koponyatorzítás divatjának a Római Birodalom területén való előfordulására.
Természetes koponyatorzulások
A mesterséges koponyatorzítás mellett érdemes megemlíteni a természetes (fiziológiai és patológiai) okokból kialakuló koponyatorzulásokat is. Az agy növekedésének hiánya kis koponyaméretet (mikrokefália)) okoz.
Az agyfolyadék túltermelődése illetve elfolyásának hiánya szintén az agykoponya méretének növekedését eredményezi. Ez a hidrokefália. A betegségek egy része (pl.: az angolkór, a Down-kór) szintén jellegzetes koponyaformát eredményez. Végül nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy egy adott koponyavarrat túl korai elcsontosodása hatására az agy és így a koponya csak a maradék nyitott varrat(ok)nak megfelelően nőhet. Példaként a nyílvarrat idő előtti elcsontosodása eredményezi a csónakfejűséget (szkafokefália).
A Kárpát-medencei mesterséges koponyatorzítás szokása a germánkor után háttérbe szorult. Az egyik legismertebb torzított koponya mégis a Tiszavasvári temetőből került elő.
A régészeti adatok alapján az avar kori, de germán mellékletekkel jellemezhető sírokat is tartalmazó nagy sírszámú temetők (pl.: Hird, Szekszárd–tószegi dűlő) egyes koponyáin a germánkorra jellemző koponyatorzítás enyhe formái rendre megfigyelhetők. Érdekes adalékul szolgál a 2005-ben feltárt Hajdúnánás–Fürjhalom járás – egyébként szarmata és gepida temetők szomszédságában található – 18 síros kis avar temetője.
Az embertani vizsgálatot Hajdu Tamás és munkatársai végezték és e temetőből szintén leírtak torzított koponyájú egyént. Az Alföldön a jelenség nem egyedi, de az avar kori koponyatorzítások idővel még tovább ritkulnak és a torzítás mértéke is csekély. Ez arra utalhat, hogy a torzított koponya divatja ugyan elmúlt, de a torzítást okozó fejfedő viselése – talán annak díszítése, formája miatt – még elterjedt volt a tovább élő germánok között és a velük élő avarokra is hatott.
Bernert Zsolt antropológus
A fényképek a Magyar Természettudományi Múzeum Embertani Tárában készültek.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Mr. Acid 2009.05.20. 09:06:47
malocz 2009.05.20. 09:35:57
Andie 2009.05.20. 09:36:17
Egy kérdés: mi célt szolgált az ilyen csúcsosra torzított koponya? Mert pusztán divatból szerintem bőven elég a hajfestés meg a smink, ékszerek.
Egy ilyen szintű beavatkozás már bizonyára komolyabb okokra vezethető vissza.
(én az egyiptomiak kapcsán tudom/sejtem az okokat, de kiváncsi vagyok a te verziódra is)
Tomi from There · http://fotobolt.blog.hu 2009.05.20. 10:30:03
Azért örülök, hogy mostanság nincs ilyen, legalábbis itthon, bár a mostani szilikonozás is lefedi szerintem a "drasztikus és primitív" beavatkozás esetét. Az igazi áttörés és "civilizálódás" e téren akkor lesz, ha valaki nagyobb melleket akar, kap rá egy bogyót, de amíg idegen anyagokat ültetünk be és több liter vért locsolunk szét, ugyan olyan barbárok maradunk mint koponya-bondage-es őseink :(
mooncat · http://rajzoltam.blog.hu 2009.05.20. 10:30:22
nekem ez a koponyatorzítás eddig kicsit olyan "egzotikus" dolog volt, nem tudtam, hogy a mi őseink is alkalmazták.
nincs képetek rekonstruált arcokról, hogy "élőben" hogy nézhettek ki?
de amúgy az is lehet, hogy ufók. ;)
wasabii (törölt) 2009.05.20. 10:48:01
Iovianus 2009.05.20. 11:15:39
-erről is hallhatunk valamit?:)
Grat a posthoz
cetli 2009.05.20. 11:39:39
Dezsőjóska 2009.05.20. 11:42:08
Dezsőjóska 2009.05.20. 11:42:55
Botfülű Suzan Boyle hasonmás · http://zoltanatya.blog.hu 2009.05.20. 11:45:44
nickita 2009.05.20. 11:50:04
Mr. Acid 2009.05.20. 11:55:38
Viszont kissé nehézkessé tehette a gepida "hírszerzés" munkáját. Elég nehéz lehetett ezzel beépülni... :-D
UTakeMe 2009.05.20. 12:22:43
The Green Manalishi (törölt) 2009.05.20. 12:28:35
Érdekes, hasznos, korrekt írás, ráadásul olvasmányos, könnyen "emészthető" formába öntve.
El tudom képzelni, mit érezhetett egy már elpuhult, művelt, római polgár, amikor meglátott egy torzított koponyájú hun harcost...
Demetriosz 2009.05.20. 12:30:26
Valahol azt olvastam viszont, hogy a Hun Birodalom bukása után a gepidák döntő részben leálltak erről a szokásról, a későbbi datálású ilyen koponyákat a hunok utolsó éveiben torzíthatták.
@cetli: Nem, a régészetnek és az antropológiának semmi értelme, nem hoz pénzt. De a humán tudományok általában sem, különösen nem például a jogtudomány. A természettudományos alapkutatásnak meg természetesen semmi értelme. Egyedül a MeH-es tanulmányírásnak van értelme!
The Green Manalishi (törölt) 2009.05.20. 12:31:39
Demetriosz 2009.05.20. 12:39:07
dr. Wilbur Swain 2009.05.20. 12:44:47
Viszont a nyak mesterséges megnyújtása tényleg életveszélyes? A NatGeon volt valami műsor, amiben azt állították, hogy nyugodtan le lehet venni a karikákat, nem omlik össze tőle a nyak.
KentaurBen · http://olomuveg.blog.hu 2009.05.20. 13:12:19
Andie 2009.05.20. 15:10:35
Ugyanis az egész urban legend egy tévedésre épül, miszerint a nyakat nyújtják. A nyak nem képes nyúlni, a csigolyák nem deformálód(hat)nak ilyen mértékben. A váll esik össze, lenyomja a tüdőt is akár. Ezért tünik úgy, mintha a nyaka lenne hosszú, közben meg a kulcscsont és környéke süllyed lejjebb.
És az is kiderült, hogy ez nem büntetés, ezt a lányok "maguktól" vállalják gyerekkorukban, ha követni akarják a "divatot". Azért idézőjel a "maguktól", mert egy 4-5 éves kislány nemtom mennyire döntésképes ezügyben.
Ennél dúrvább volt egy rákövetkező müsorban egyes afrikai törzsek módszere a lányok "elrejtésére". Ugyanis olyan kontrollálatlan és elterjedt a nemi erőszak, hogy a szülők mindent megtesznek annak érdekében, hogy a lányuk még éretlennek, netán kisfiúnak tünjék. Legszembetünöbb ugye a mellnövekedés, és ennek megakadályozására felforrósított végü dorongokat nyomkodnak a serdülő lányok melléhez. Úgy nevezik, hogy mell vasalás. Kemény dolog. És ezt napi szinten, fél - 1 órán keresztül. Agyatlan majomnépség.
Harald Blåtand 2009.05.20. 15:55:16
Andie: nem tudom, de hasonlo korulmenyek kozott lehet, hogy en is barmire kepes lennek, hogy megmentsem a gyermekemet. Haromszaz eve sok magyar legeny meg szandekosan levagta a jobb mutatoujja egy ujjpercet, vagy kiuttette a komajaval az egyik szemfogat, hogy a rekrutakra neha szabalyszeruen vadaszo altisztek ne vigyek el katonanak valami poroszorszagi csataterre vesszofutasokon forradasosra vert hattal meghalni (ti. igy nem tudtak meghuzni a ravaszt, ill. elharapni a toltest tarolo papirtokot). Nem "majomnepseg" kell ehhez, csak szar helyre kell szulteni.
Nádori Gergely 2009.05.20. 16:50:39
A tudtotokkal?
Karikásostor · http://sirasok.blog.hu/ 2009.05.20. 18:38:44
Köszi. Igen, természetesen engedéllyel.
A forrásmegjelölés egyébként, kicsit elrejtve, de benne van belső linkkénnt.
csik jenő 2009.05.20. 19:17:50
Lassányi Gábor 2009.05.20. 21:27:41
Kedves Jenő!
Köszönjük észrevételét, és ott dolgozóként nagyon köszönjük aggodalmát.
Bár az albumot én nem tudtam megtalálni, de szinte biztos vagyok, hogy a képen szereplő szobor azonos a romterület egyik részén ideiglenesen elhelyezett műkő szobormásolattal.
Természetesen nem tartom jó helyzetnek, ha egyesek azon hintáznak, de komolyabb kárt ezzel nem okoztak.
(Tovább nem off-olnék ennek a remek antropológiai bejegyzésnek a fórumán.)
Tomi from There · http://fotobolt.blog.hu 2009.05.21. 00:28:31
Karikásostor · http://sirasok.blog.hu/ 2009.05.21. 08:18:42
Köszünjük Tomi!
Most már, hogy te is itt vagy, tudjuk, hogy legközelebb kit keressünk szerzői jogi ügyekben! :)
A Lesből Támadó Ruhaszárítókötél · http://www.planetside.blog.hu 2009.05.21. 09:55:11
Most az index ezt megvette, elvette, vagy a blog.hu felhasználási feltételei közt ott van, hogy az itt közölt anyagot lényegében forrásmegjelölés nélkül egy az egyben átveheti (és egy ide mutató link-et leszámítva) sajátjaként közölheti?
Karikásostor · http://sirasok.blog.hu/ 2009.05.21. 10:03:16
Köszönjük az aggodalmat.
Mint már fent is írtam, az index tudományos rovata engedélyünkkel használta a cikket.
A közeljövőben, ha minden jól megy ez rendszeres lesz, de természetesen a hangsúlyosabb
forrásmegjelöléshez, ahogy pl. itt történt:
http://index.hu/tudomany/tortenelem/2009/03/27/romai_kori_siremlek_kerult_elo_budan/
ragaszkodni fogunk.
csik jenő 2009.05.21. 13:26:35
A Lesből Támadó Ruhaszárítókötél · http://www.planetside.blog.hu 2009.05.21. 13:59:35
a fej nélküli ember 2009.05.21. 14:35:01
kinot 2009.05.21. 17:59:28
kár, hogy ma már nem dívik. :)
egyébként jó a post!
laconicum 2009.05.22. 06:11:27
A "Van új a föld alatt" c. kiállításunkon a 2008-ban előkerült mozaikpadlót természetesen eredeti kontextusához hasonlóan, fehér márványlapokkal és a vörös mészkőcsíkokkal állítottuk ki, érdemes lenne személyesen is megnézni!!!
Üdv
Láng Orsolya
kiállítás rendezője
csik jenő 2009.05.22. 14:51:53
tocsu 2009.05.26. 08:55:01
Lea-Katharina Steller · http://lksteller.blogspot.com/ 2011.09.25. 09:44:51
Kedves Kollégák, tovább nem kívánom ezt a minosíthetetlen filmet kommentálni.
2012.04.26. 10:36:08
el-lagarto.deviantart.com/gallery/#/d383ads