Tavaly tavasszal hívtuk fel olvasóink figyelmét a Múltunk jövőjéről - Régészeti örökségünk sorsáról című írásra, amely a magyar régészet teljesen új finanszírozási modelljére tett javaslatot. A két szerző, Raczky Pál, az ELTE Régészettudományi Intézetének igazgatója és Bánffy Eszter, az MTA Régészeti Intézetének munkatárása múlt hétfőn, a Nemzeti Kulturális Örökség védelméről szóló kerekasztal-konferencián vitaindító előadáson mutatták be tervezetüket.
Erre a javaslatra reflektálva született meg Zsidi Paulának, a Budapesti Történeti Múzeum főigazgató-helyettesének és Lassányi Gábornak, az intézmény munkatársának Néhány ezreléknyi régészet - Gondolatok egy új örökségvédelmi „finanszírozási modellel” kapcsolatosan című vitairata, amely ma került fel a Régész Szövetség honlapjára valamint pdf-ben is letölthető innen.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
obolus 2010.01.27. 11:28:30
Az Arch. értesítőn kívül lehet ezt máshol is olvasni?
buvarkund 2010.01.27. 14:08:47
Mr. Acid 2010.01.28. 00:23:42
szeeem 2010.01.28. 10:49:33
Úgy vélem ez lenne azv alapprobléma:
"vannak ismert és ismeretlen „régészeti helyszínek”, de ezek közül csak azokat tekintjük lelőhelyeknek, amelyeket bizonyítottan ismerünk. Mindez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a föld alatt rejlő, eddig fel nem fedezett régészeti leletekről, valamint szűkebb és tágabb együtteseikről a hatályos törvény lényegében lemond. Így tehát az a nézet emelkedett jogerőre, hogy a régészeti lelet és összefüggései, amit még nem ismerünk, az nincs is, ebből következően nem is lehet megvédeni."
Az új finanszírozási rendszert értem (legalább is azt hiszem).
Viszont az ismeretlen lelőhelyek védelme már kemény dió lesz.
Talán a leletleadások és lelőhelybejelentések terén kellene egy rugalmasabb rendszert kialakítani.
(De ez csak egy vélemény, lehet szóra sem érdemes.)
szeeem 2010.01.28. 11:01:57
Én a bejelentésekben látom a kapcsot az ismeretlen lelőhelyekkel.
szeeem 2010.01.28. 11:03:14
"Bocsánat" és "lelőhelyekhez"
Lassányi Gábor 2010.01.28. 11:36:42
Szerintem a hivatkozott írásban
(www.archeo.mta.hu/hir/aktualishir/?p=7) elég részletesen benne van ez a javaslat, de az eredeti ArchÉrt-es cikket is le tudod tölteni innen:
data.hu/get/2127292/rackyArchErt2006.pdf.html
szeeem 2010.01.28. 13:30:57
(Az igazság az, hogy nem olvastam végig az írást.)
Ezért néztem is, hogy lehet egy helyet lelőhellyé nyílvánítani úgy, ha azt sem tudjuk hol van.
Ha jól értem olyan eddig nem nyilvántartott és ismert régészeti lelőhelyekről van szó, amik egy hozzáértő (régész) helyszíni szemléjével jól körülhatárolható egy esetleges építkezés, vagy komolyabb (mélyebb réteget érintő) földmunka előtt.
Ezért a munka megkezdése előtt kötelezve lennének a kivitelezők, hogy a helyszíni szemle megtörténtét papíron is bizonyítani tudják, ezáltal igazolva, hogy lelőhelyre utaló nyom még véletlenül sem volt az adott helyen.
Ezzel elejét lehet venni a nemtörődöm beruházók/kivitelezők rombolásának.
laconicum 2010.01.28. 13:47:05
- Óhh, bocsika, már elfogyott a pénzünk, Önökre nem számítottunk, de már szóltunk az xy minisztériumnak és ha minden igaz x-y hónap múlva már lesz is pénz rá? Na persze...az ilyesmit baromira díjazzák az amúgy is szoros határidőket diktáló cégek.
No és ugye az adózási morál Kis Hazánkban: nyilván repesni fog mindenki egy új adónem bevezetésétől, főleg azok, akik nem építkeznek régészeti érintettségű területen!
És hát ugye a pénzosztás is nyilván halálosan tisztán, átláthatóan és becsületesen zajlana, ahogy szokott :))))).
Ez az új "finanszírozási terv" viccnek is rossz...
kissvirag 2010.01.28. 15:47:52
láng orsolya 2010.01.28. 16:17:39
Karikásostor · http://sirasok.blog.hu/ 2010.01.28. 16:18:14
kissvirag 2010.01.28. 16:46:45
R_M 2010.01.31. 18:22:42
Ausztriában (forrás: Bundesdenkmalamt-Bodendenkmalpflege munkatársa) a mai napig nincs törvény, mely előírná a védett lelőhelyeken a "szennyező fizet" elvet. A feltárást az állam finanszírozza, a beruházóval megegyezésre van lehetőség (rész- vagy teljes finanszírozás), amit állami beruházások esetében be lehet hajtani. Magánberuházók közül főleg nagyobb cégek fegyelmezettebben fizetnek, mert szeretnék, ha határidőre kész lenne a feltárás, de erre egyébként semmi nem kötelezi őket. Kb. ilyen lenne a helyzet nálunk is, ha bevezetnék ezt az új szabályozást. A régészeti munkákat egyébként a tartományi örökségvédelmi hivatalok bonyolítják le, ők szerződnek a válallkozóként működő feltáró cégekkel.
Flandriában kiscsit hasonló a helyzet(forrás: antwerpeni városi múzeumban dolgozó kolléga), jelenleg csak az állami beruházásokra vonatkozik a finanszírozási kötelezettség, de ott van ezrelékes törvény.
Terepjaro 2010.02.07. 17:20:40
1. Az ismeretlen lelőhelyek általános védelembe való bevonásával egyetértek, ezzel helyrehoznánka egy korábbi szövegezési hibát törvényben. Viszont ezzel párhuzamosan szükséges lenne konkrétan szabályozni a fémkeresős tevékenységet, hogy akkor konkrétan ki, mit és hol csinálhat a műszerrel. A jelenlegi szabályozás ugyanis az 1711 előtt a földbe került tárgyak utáni kutatást és kiásásukat tiltja ( pontosabban köti engedélyhez) az ország egész területén, azonban az ettől eltérő célú kutatás ( pl. II. VH-s roncsok)nincs engedélyhez kötve, azt tehát értelmezésem szerint most is lehet csinálni akár regisztrált régészeti lelőhelyen is. Lehet, hogy érdemes lenne erről a témáról külön topicot nyitni ...
buvarkund 2010.02.07. 20:27:59
Igen. Az örökségvédelmi törvényben megérne egy önálló fejezetet nem csak a fémkereső, hanem bármilyen lelőhely felderítésre alkalmas műszer használatának szabályozása. Az általad vázolt, jelenlegi jogszabályi kötelezettség ellenőrzéséhez "gondolatrendőrség" kéne, így ellenőrizhetetlen.