Gyakori vitatéma szakmai körökben, hogy milyen eszközt is használjunk, ha a levegőből kívánjuk vizsgálni a régészeti lelőhelyeket. Az igazság valahol ott lehet, hogy „az attól függ”. A repertoár széles, azt viszont már csak kevesen gondolják, hogy légirégészkedni akár a „fotelból” is lehet…
A repülőgép nagy hatótávolságával és az emberi szem mint megfigyelőeszköz segítségével kitűnő felderítésre, de ennél a helikopter – azáltal, hogy lebeghet egy pont felett – még jobb lehet – csak hát anyagilag nem ugyanaz. Ha lejjebb ereszkedünk, egy lassú, de az emberi szemet segítségül hívó eszköz következik: a sárkányrepülő vagy a motoros siklóernyő. Felderítésre nem az igazi, időjárásra érzékenyebb a repülőnél, de sebességéből adódóan körültekintőbben vizsgálódhatunk.
Ha ezeket kimerítettük, akkor már a robotok következnek. Ma már az FPV (First Person View) repülők (katonai alkalmazásból az UAV – Unmanned Aerial Vehicle ismertebb) és a különböző robokopterek olyan technikai szintre értek, hogy nem csupán a magunk szórakoztatására, de megfigyelésre és felmérésre is használhatjuk őket. GPS és giroszkópok segítségével pontos útvonalat lehet velük repülni, és megfelelő szögben tartani a helyszín felett. A kopterekre szerelt kameratartók szintén kiszintezhetők, a rászerelt fényképezőgép vagy kamera pedig távirányítással vezérelhető. Ami pedig a legfontosabb, hogy napjainkban már valós idejű, élő képen követhetjük, amit fentről az eszköz „lát”, és amit a kameránk rögzít. Ezek az eszközök nagy reménnyel kecsegtetnek a légirégészeti kutatások szempontjából. Ennek oka, hogy a „hagyományos” felderítéssel szemben itt több időt tölthetünk a lelőhely felett és részletekbe menően vizsgálhatjuk a látható nyomokat.
Egy előzetesen feldolgozott helyszínről ezekkel a robotokkal nagy felbontású képek és videók készíthetők. Az igény szerinti felmérésben benne rejlik a 3D alkalmazás lehetősége is. Lehetőségünk van ugyanis sztereo-párokat készíteni, amelyeket összeillesztve térhatású képeket kapunk, de a nagy képszám és a pontos felmérés a fotogrammetriai feldolgozást is segíti. Így előállítható 3D modell is, és a pontos térképezésben is nagy szerepet játszik a technológia. Arról nem is beszélve, hogy ha előtte terepi mérést is végzünk!
Az eszközök kezelése komoly szakértelmet kíván. Ezen felül, biztonságos irányításuk mellett körültekintő háttérmunka is szükséges ahhoz, hogy elérjük a kívánt eredményt. A robotok használata tehát a célirányos kutatást is sokban segíti amellett, hogy közben igen látványos felvételek készíthetők, melyek a nagyközönség számára is izgalmas lelőhelyeket hoznak testközelbe.
2011-ben egy római villa felmérését végeztük el egy FPV repülés és egy Hexakopter (6 motoros kopter) segítségével. A repülésekből már ismert helyszínről geodéziai pontosságú felméréssel és terepmodellel is rendelkezünk. Ezekkel kombinálva a robotok segítségével készült, rendkívül részletes adatok nagy pontosságú feldolgozást tettek lehetővé. Egy olyan lelőhelyen, ahol eddig egy régészeti kapavágás sem volt, a felvételeken látható jelenségeket néhány deciméteres pontossággal sikerült azonosítanunk, mely egy régészeti ásatás tervezhetőségét és költséghatékonyságát számottevően növeli.
A felmérésben külön köszönetet szeretnék mondani segítőimnek:
Balogh András, Sandó Norbert (www.aeroart.hu) és Szalánczay Péter (www.deltahf.hu) nélkül eléggé földhözragadt gondolatok születtek volna!
Technikai háttér / Technical background
Microkopter Hexakopter
Multiplex Twinstar II FPV
GoPro HERO HD
Panasonic HDC-SD90
Panasonic DMC-LX5
Készítette / made by
SZABÓ Máté - http://plt.btk.pte.hu
BALOGH András - SANDÓ Norbert - www.aeroart.hu
SZALÁNCZAY Péter - www.deltahf.hu
Jó szórakozást kívánunk a felmérésről készült videóhoz!
Légirégészeti kutatás robotokkal / UAV technologies in aerial archaeology from Máté Szabó on Vimeo.
A bejegyzés eredetileg a Légirégészeti blogon jelent meg.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Hullafotós 2012.01.12. 09:27:24
Máté, ilyeneket méd adhatnál.
gigabursch 2012.01.12. 10:31:11
Ilyenkor mindig akaratlanul felmerül bennem a kérdés, hogy azok, akik elhordták innen a köveket, akár be/vissza is népesítheték volna az elhagyott, romos épületet - de vajon miért nem?
Ezekkel szoktatok foglalkozni?
páratövis 2012.01.12. 13:00:35
Pimi 2012.01.12. 16:16:56
Szabó Máté · http://legiregesz.blog.hu/ 2012.01.12. 18:30:35
@gigabursch: akik a rómaiakat követték, életformájukból adódóan nem használták az akár egész épen megmaradt romokat (max. anyag kinyerésére). Hasonló lehet a bejövő oroszokhoz, akik nem értették/használták az angol WC-t.
@Pimi: sajnos a mit szeretnénk, és a mire van lehetőség, elég távol áll jelenleg egymástól. Igyekszünk minél több technológiát alkalmazni, és az eredményeket nem pusztán régészeti szempontból értékelni. Ami viszont látható - akár a videóból is - az a "sufni tuning". Állami pénzek - támogatások szinte nincsenek, maradnak a szakmai és a - remélhetőleg erősödő - civil kapcsolatok, melyből igyekszünk erőt meríteni.
mangorlo 2012.01.26. 13:27:41
légipék 2012.01.29. 09:34:55