2007 nyarán egy nagy méretű római kőépület, egy útállomást maradványait tártuk fel Győrtől nyugatra, Gönyűn. Az épülő E.On erőmű területén folyó ásatás különösen jelentős volt abból a szempontból, hogy a környéken az elmúlt időszakban ez volt az egyetlen római kori épület, amely teljes egészében feltárásra került.
A Gönyűn feltárt útállomás Arrabona (Győr) (10 római mérföld) és Ad Statuas (Ács-Vaspuszta) (5 római mérföld) segédcsapati tábora között feküdt.
Rekonstrukció: Pazirk kft.
A terület központjában egy kőalapozású, vályogfalas épület került elő, amelynek négy helyisége a bejárat körül helyezkedett el, az épület hátsó részét pedig egy nagyobb udvar foglalta el.
A lelőhely a levegőből |
Az épületet egy nagyobb kerítőárok vette körbe, amely a déli részen megszakadt – itt alakítottak ki egy kavicsozott bejárót, amely a limesutat kötötte össze az épülettel. A kocsikat, szekereket az épület előtt hagyták (ez lehetett a „parkoló”), itt a bekötőút a kerítőárkon belül kiszélesedett. Több helyen sikerült a talajba mélyedő keréknyomokat megfigyelni. Érdekességképpen megemlíthető, hogy a bejárat előtti területen a járószintbe taposva egy kulcs is előkerült.
A fogadó és azt kerítő árkok a levegőből (klikk a nagytáshoz) |
A nagyjából észak-déli tájolású, négyszögletes épület megépítésekor a derékszögekkel nem sokat törődtek, szinte egyik sarok sem sikerült 90 fokosra, valószínűleg annak a kis dombocskának a formáját követte, amelyre építették.
A falaknak csak az alapozását, illetve több helyen már az alapozás árkát találtuk meg, ezek egy 16,7 × 21,8 méteres épületet jelöltek ki. Az épület falainak 60 cm széles (= kb. 2 római láb) kőalapozása volt. Az alapozás tetején a habarcsot elkenték, majd erre húzták fel a vályogtéglákból álló falat.
A bejárati helységek megmaradt alapfalai |
Az épületet a hagyományos tetőcseréppel (imbrexekkel és tegulákkal) fedték le. A bejárattól jobbra eső helyiségben ugyanis majdnem épségben megtaláltuk az épület kemencéjét, amely a helyiség délkeleti sarkához támaszkodott.
Bronz fibula (ruhakapcsoló tű) |
A feltárás során ebből a helyiségből és a körülötte levő területről került elő a kerámia leletanyag nagy része, amely között számos olyan edény is volt, amely csak konyhai használatban terjedtek el. A kutakból vett földminták számos olyan maradványt tartalmaztak, amelyek konyhai hulladékként kerülhettek oda.
A gabonafélék mellett volt itt konyhakerti hüvelyes (kismagvú lencse, takarmánybükköny), olaj- (mák) és rostnövény (len), fűszernövény (kapor, pasztinák), sőt dísznövény (kerti szegfű) magja is, többnyire szenült állapotban. Annak bizonyságául, hogy a termesztett gabonából ételeket készítettek, szenült ételfélék: kása- és kenyérmaradványok is előkerültek.
Rekonstrukció: Pazirk kft.
A kerítőárkon kívül három kutat tártunk fel. Az egyikbe, amely legközelebb volt az épülethez, rengeteg tetőfedő tégla került, köztük több bélyeges darab, valószínűleg az épület megépítésekor vagy átépítésekor. Ugyanennek az aljában egy beleesett sárga korsót is találtunk.
A második kútban viszont majdnem az egész hordóra bukkantunk: 80 cm magasan állt eredeti helyén rendkívül jó állapotban. Ez szolgált a kút béléséül. A fadongák abroncsát fűzfavesszőből készítették, mégpedig úgy, hogy a vesszőt meghajlítva rátekerték a hordóra, majd végeit hánccsal tekerték össze.
A kerítőárkon kívül, a két fenti kút között egy tegulával lefedett kutya sírja került elő. A kistestű kutya valószínűleg házi kedvenc lehetett, mivel nem csak egyszerűen elásták a földbe, hanem téglákkal lefedték, azaz eltemették.
Kút feltárása alján korsóval |
A leletanyagról néhány szót: a konyha körül természetesen nagyszámú kerámia és állatcsont került elő, amely intenzív sütés-főzésről árulkodott több mint 100 éven keresztül.
Meglepő volt a nagyszámú bélyeges tégla előkerülése: 130-ból 88 db-ot a legio I adiutrix-szal lehet kapcsolatba hozni. Ez a csapttest Kr. u. 97-ben érkezett Brigetioba, a mai Komárom–Szőny területén elhelyezkedő legiotáborba. A legio neve a bélyegeken LEG.I.AD.PF rövidítésben jelenik meg.
Marcus Aurelius (161-180) császár bronz érme |
Az épület felhagyása a falak módszeres elbontásával történt. Először a vályogfalat dönthették le, amelynek maradványait a tetőt alkotó téglákkal együtt az épület körüli kerítőárokba terítették szét. Ezt követően a kőalapozás köveit több helyen kiszedték, ennek esett áldozatául a konyhában levő kemence is, amelynek sarkát az épület falával együtt kitermelték és minden bizonnyal elszállították építőanyagnak.
A feltárás során nem találtunk arra utaló nyomot, hogy az épület támadás vagy betörés áldozatául esett volna. Elképzelhető, hogy a Kr. u. 2 - 3. . század folyamán bekövetkező klímaváltozások következtében a Duna és a talajvíz-szint megemelkedése miatt hagyják fel az állomást.
A kiállítás részlete a győri Xántus János Múzeumban |
A pontosabb keltezéshez a dendrokronológia segítségét is igénybe vettük. Mindkét faszerkezetű kútból vettünk mintát, amelyeket Grynaeus András vizsgált meg: ezek alapján a 2. sz. kút tölgyből készült hordóját legkorábban Kr. u. 220-ban kivágott fákból állították össze.
Bár az épület a limesút mentén, katonai területen állt, mégsem tudjuk egyértelműen a katonasághoz, a határvédelmi építmények közé sorolni. Keskeny falai és gyenge struktúrája, nem biztosított védelmet, illetve sem kerítés, sánc, vagy paliszádfal nem védte. Ezért inkább az útállomások sorába tudjuk illeszteni, azaz elsősorban a hírnökök és futárok által használt állami postaszolgálat egyik eleme lehetett, ahol lovakat lehetett váltani, esetleg pihenni, megebédelni, szükség esetén pedig aludni egyet.
A feltárásról 2010. április 4-ig időszaki kiállítás látható a győri Xántus János Múzeumban, amelyen további információk, fotók és a Gönyűn talált leletek is megtekinthetőek.
Függelék
Az olvasók kérésére íme a római kori kulcs fotója:
és ráadásnak egy zárszerkezet képe:
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
nézz · http://www.ejatekok.com/ 2010.02.03. 23:10:21
csik jenő 2010.02.03. 23:24:19
közlekedő edény 2010.02.03. 23:34:28
tommygun 2010.02.04. 03:37:51
twollah / bRoKEn hOPe, sUppLeX · http://freewaresoftwarenews.blogspot.com/ 2010.02.04. 04:28:05
AgentO 2010.02.04. 07:43:21
AgentO 2010.02.04. 07:46:13
2010.02.04. 07:52:52
láng orsolya 2010.02.04. 08:04:02
Hadrianuska 2010.02.04. 08:07:04
WinG 2010.02.04. 08:33:40
M65od 2010.02.04. 08:36:54
A Lesből Támadó Ruhaszárítókötél · http://www.planetside.blog.hu 2010.02.04. 10:41:53
Igazán kár, hogy itt E-on erőmű lesz. Mondjuk az erőmű költségvetéséhez képest elenyésző összegből lehetne rekonstruálni az épületet (legalább formára, az se baj, ha nem korabeli anyagokkal és technológiával. Persze utána csak a baj lenne vele, karbantartani, őrizni, a sok embert aki megnézné elhessegetni... nem is beszélve arról, ha az erőmű közműveinek, berendezéseinek útjában lenne... :(
Pedig szépen és jól költött pénz lenne a beruházó részéről.
Bíró Szilvia 2010.02.04. 12:25:35
Ami azért a Limes-Világörökségi pályázathoz sem lenne utolsó!
A gratulákat, köszi! :-)
Hullafotós 2010.02.04. 12:48:58
Hullafotós 2010.02.04. 12:55:49
Bíró Szilvia 2010.02.04. 12:56:39
Teljesen jó állapotban van a kulcs, a kiállításon egy zártöredékkel együtt megtekinthető. (Illetve a kiállításvezető-kötetben is benne vannak!)
Bíró Szilvia 2010.02.04. 12:57:37
Keresek, de szerintem az éremről a és fibuláról szebb lett a fotó!
A Lesből Támadó Ruhaszárítókötél · http://www.planetside.blog.hu 2010.02.04. 13:57:08
Viszont a négy állandó helység hogy volt elég a hely működtetéséhez? Van nyoma - lehet nyoma? - ideiglenes, vagy egyszerűbb megoldásoknak?
Mire gondolok? Van négy kőből épült helység, amiből egy a konyha. A fogadót/állomást valaki nyilván állandóan üzemeltette, illetve valakinek el kellett járnia beszerezni ezt-azt, tehát legalább két fő állandó személyzete kellett, hogy legyen. Mondjuk egy férj és feleség. Ez egy másik szoba.
Bár a fedett udvarban sokminden tárolható, de talán az egyik kőhelység raktár volt. Így egy szoba maradt fogadónak, és a konyhában, vagy jó időben a szabadban étkeztek.
Voltak-e, lehettek-e sátorhelyek, tapasztott épületek akár a ház falához "támasztva"? Lehetett-e zárt istálló, részint az utazók állatainak ellátásra, részint aprójószág, vagy akár nagyobb állatok számára?
Működhetett-e valamiféle szervízként a hely, felkészítve egyszerű javítások elvégzésére? Patkolókovács, asztalosmunkák, ilyesmi...
Nagyon megfogott a hely, és a makett is nagyon sokat segített élőnek látni a helyet!
Hullafotós 2010.02.04. 14:49:11
lécci 2010.02.04. 16:10:34
Mióta sejtették, hogy van ott "valami"? Mi lesz a leletanyaggal az időszaki után? (raktárba kerül Győrben?, vagy átkerülhet máshová?)
Spielberg 2010.02.04. 16:18:47
Bíró Szilvia 2010.02.04. 17:14:00
Pannoniában a többi útállomáson sem volt több helyiség, sőt, van ahol kevesebb. A rekonstrukción is látszik, hogy a fedett udvaron azért zárt helyiségek kialakíthatók, tehát szükség esetén alvásra, raktározásra is alkalmasak lehettek. A négyből két helyiség szerintem biztos hogy a vendégek rendelkezésére állt. Mivel a lelőhely teljesen lekopott állapotában került elő (volt olyan kőalapozás, amit 15 cm-rel az egykori felszín alatt találtunk meg!) további hozzáépített építményekről nem maradtak adatok. Ugyanígy sem kovácsműhelyre utaló nyomot sem találtunk. Nagyon nehéz a föld alatti részekből következtetni az épület föld feletti részeire - pl. cölöplyukak előkerülése esetén sem tudod általában 100% pontossággal megmondani, hogy annak a helyiségnek mi volt a funkciója.
Bíró Szilvia 2010.02.04. 17:16:24
A területről hatástanulmányt készítettünk a beruházás előtt, amely során terepbejárást is végeztünk és egyértelművé vált, hogy római lelőhely van ott. Azaz nagyjából 1 évvel korábban. Azonban álmunkban sem gondoltuk, hogy ilyen lelőhely lesz! :-)
A kiállítás reméljük megy tovább, a tárgyak jó része pedig a raktárba kerül.
csik jenő 2010.02.04. 19:28:39
Hadrianuska 2010.02.04. 20:20:17
buvarkund 2010.02.04. 21:48:28
Szerintem nem ez a tipikusan jó helye a detektorista tippadásnak:) Ha műszeres lelőhelyfelderítésre vonatkozó engedély birtokában gondoltad, akkor máris elnézést.
csik jenő 2010.02.04. 23:49:20
laconicum 2010.02.05. 08:00:45
Ezt valóban nem kéne, NAGYON NEM!!!!
A Lesből Támadó Ruhaszárítókötél · http://www.planetside.blog.hu 2010.02.05. 09:01:06
szeeem 2010.02.05. 09:10:00
Egyébként mi lehetett az árok funkciója a fogadó körül?
Szikkasztó, vízelvezető, vagy csupán a "kerítést" helyettesítette, jelölte a telekhatárt?
légipék 2010.02.05. 09:52:15
A fémkeresős vita kipattanása előtt pedig minden érdeklődőnek javaslom a Régiségbúvár blog (regisegbuvar.blog.hu/) olvasását.
buvarkund 2010.02.05. 10:19:50
Az ajánlott blog egyik első olvasója voltam, főképpen azért mert nevem szerepel a felelősségteljes fémkeresőzés etikai kódexe alatt, mint közreműködő:) azóta is rá szoktam tekinteni, valóban javasolható.
G.d.Magister · http://laudator.blog.hu/ 2010.02.06. 12:32:07
Bíró Szilvia 2010.02.06. 13:11:20
Az árok biztosan vízelvezető volt. maga a terület is eléggé lapos, vizenyős. A kutakkal is kisebb árkokkal volt összekötve. Az ásatás során nekünk is többször összegyűjtötte a vizet. :-)
Bíró Szilvia 2010.02.06. 13:30:30
Végül találtam egy fotót a kulcsról, de nem tudom, hogy tudom ide betenni. Teljesen hagyományos római kulcs. :-)
A legiadpf = legio I adiutrix pia fidelis. A pia fidelis melléknevet a 117/118-ban a dák és parthus háburúból visszatérő legio kapta a háborúkban való érdemeiként elismerésül.
G.d.Magister · http://laudator.blog.hu/ 2010.02.07. 09:50:29
A rövidítés feloldását köszönöm! Hm, az egyik legnehezebb a latinban a "pius" fordítása. Mert a "pius Aeneas" lehet "kegyes Aeneas", de egy legio? Talán "kötelességtudó", amely az emberi és isteni kötelességeit is betartja.
Hullafotós 2010.02.09. 10:09:06
G.d.Magister · http://laudator.blog.hu/ 2010.02.09. 22:01:24
szeeem 2010.02.10. 09:46:24
"A keresett kifejezés ("Teljesen hagyományos római kulcs") egyetlen dokumentumban sem található meg."
:)
Én megpróbáltam...
Linkeljek egy képfeltöltőt?
Bíró Szilvia 2010.02.10. 11:54:52
buvarkund 2010.02.10. 13:58:51
Karikásostor · http://sirasok.blog.hu/ 2010.02.10. 15:05:29
Felraktam a cikk végére a képeket.
szeeem 2010.02.11. 09:53:44
:)
Egyre jobban felkelti az érdeklődésemet, hogy is működhettek ezek az ókori zárszerkezetek.
Van ennek a témának online elérhető irodalma?
Hullafotós 2010.02.11. 17:25:40
A rondaságok nagyon szépek, az én ízlésem elnyerték, mintha csak én fotóztam volna őket, bár a fenti mélységélességén volna javítani való - majd egyszer csinálunk egy fotós tanfolyamot régészeknek stílszerűen vmi romkocsmában. :-))
Magister, neked hogy tetszik?
tewton 2010.02.12. 00:52:12
hajrá rómaiak, hajrá latinok! :)
szeeem 2010.02.12. 15:15:23
Most már hiszek nektek:
www.roman-artifacts.com/Miscellaneous%20Ancient%20Items/Lock%20Mechanism%20&%20parts/Lock%20Mechanism%20&%20parts.htm
:)
G.d.Magister · http://laudator.blog.hu/ 2010.02.13. 01:46:53
Etzilbvrg 2010.02.17. 18:33:56
maps.google.hu/maps?ie=UTF8&ll=47.051681,18.91674&spn=0.043977,0.109863&t=h&z=14
Hullafotós 2010.02.24. 11:54:30