Megdöbbentő hír tűnt fel a napokban a sajtóban és a TV-ben, 50-70 millió forint értékű leletanyagot foglalt le a rendőrség egy solymári férfi lakásán. A 40 éves férfi 5-6 éve fosztogatta rendszeresen a hazai lelőhelyeket.
A sajtótájékoztatón készült fotók alapján több régészeti korszak lelőhelyét sikerült kifosztania. Az asztalokon kiterített őskori kőbalták, orsógombok, nagymennyiségű római érme mellett (legalább) négy gyönyörű aranykarperec és más nemesfém tárgyak csigázták fel különösen a tudósítók fantáziáját.
De mik is pontosan a képeken látható különleges ékszerek?
A Bakonyban/Börzsönyben (a hírekben mindkét variáció szerepel) talált arany tárgyak valószínűleg két sírból kerültek elő. Feltehetően valamelyik sír melléklete lehetett az eltűnt arany nyakperec is.
A képen látható kiszélesedő, ún. kürtös végű tömör arany karperecek a Kárpát-medencében a Kr. u. 3. századi vandál fejedelmi sírokban tűnnek fel először (Céke, Osztropataka). A Kr. u. 4 - 5. században népszerűségük tovább nőtt, Regölyről ismerünk hun kori párhuzamot. Ekkor tűnnek fel az antik eredetű állatfejekben végződő karperecek is. Ékkövekkel díszített, díszes darab ismert Bakodpusztáról, egy vicsorgó egyszerűbb darab az említett regölyi sírból. A most előkerült karperec pár finomabb kidolgozású, a kígyónak tűnő állat szemét és orrát ékkőből alakították ki, valószínűleg a tátott szájában is egy drágakövet tarthatott.
Karkötők Bakodpusztáról... | ... és Regölyből |
Az Kr. u. 5. század közepén, ún. hun korban számos új, a hunoknak alávetett vagy szövetséges népcsoport (szkír, herul, keleti gót, szvéb) érkezett a Kárpát-medencébe az itt élő népek mellé (szarmata, alán, kvád, vandál).
Az 5. század elejére-közepére datálható leletanyagok etnikai besorolása nagyon nehéz, hiszen a szövetséges népek átvették a hun divatot, így elég egységes kép alakult ki. Emiatt a most előkerült tárgyakat a hun koron belül etnikumhoz kötni biztosan nem lehet.
Magányos sírok vagy kisebb sírcsoportok jellemzik a korszakot. Sajnos az eddig ismert leletanyagok nagy része véletlenszerűen, zömében a 19. század végén került elő.
A hírekben szereplő műkincsrabló tevékenysége következtében, egy újabb lehetőség veszett el, hogy egy ilyen különleges és nagyon ritka sírcsoportot szakszerű ásatás keretében tárjuk fel.
Az így elveszett információ ma már pótolhatatlan, hiszen így a bakonyi/börzsönyi leletek esetében még a sírok számát sem lehet biztosan megállapítani. A sírrablások során minden bizonnyal megsemmisített emberi és szerves maradványokon túl, jó tudni azt is, hogy az eddig ismert 5. századi sírok alapján díszes, szintén nemesfém ékkőberakásos ruhakapcsolótű (fibula), hasonló technikájú övcsat, cipőcsat, kerámia edény, esetleg üveg tartozhattak még a sírokhoz, amelyek megkerülésében csak reménykedhetünk.
Az utolsó 100 komment: